Tv Tunner Kworld VT7131

10 posts / 0 new
Last post
free2smoke
Tv Tunner Kworld VT7131

Am instalat Mandriva 2006 64bit edition si nu reusesc sa ii dau de cap la tv tunner . Am un Tv Tunner Kworld VT7131 pe oricare din selectii as merge cand in cerc sa il configurez nu merge .. mai exact in kdetv imi spune no device found .. aveti vreo sugestie ?

Vali
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

ce chipset are tv tunerul?
vezi daca ti-a incarcat modulele: lsmod
presupunand ca e instalat corect (are modulele incarcate), in MCC la hardware ai ceva laegat de tv vard. ruleaza-l si incearca apoi kdetv.
vezi ca mai sunt cateva posturi pe forum legat de tvtunere. citestele si poate te ajuta cu ceva. cel putin mai inveti cate ceva :D

free2smoke
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

Philips Saa7131 si cu aia din MCC am incercat.. same thing nu mi-l arata .. la aia in MCC ii numai pentru Saa7130 sau 7134/5 si bineinteles drivere la Kworld pe site nu sunt decat pt w2k si xp ..

adyx
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

Nu am gasit nicaieri pe net referinte pentru modelul acesta. Esti sigur ca se numeste asa ? Ia da un link pe net catre el.
Chipsetul este un circuit integrat de pe placa iat tunerul este acea cutie metalica montata pe el. Ce modele sunt ? Mai sus ai precizat doar tunerul.

We can't solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them.
A.E.

free2smoke
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

Scuze ca nu am specificat clar ce tunner e :)
la lspci imi da urmatoarea:
Philips Semiconductors SAA7133 Video Broadcast Decoder (rev d0)
Pe cutie scrie : Tunner TV/FM Kworld Philips 7131 sau VS-LTV7131RF
Intre timp am renuntat la Mandriva 2006 pe 64 bit si am trecut la Mandriva 2006 32 bit (Free download - DVD Iso) si se schimba putin datele problemeiei .. acum indiferent ce selectez in MCC la "Set up you TV Card" - am incercat la card type cele 3 modele de la kworld desi sunt 7134 sau 7130 iar la tunner type am lasat autodetect ca nu stiu care din tunnerele philips de acolo sa selectez - nu imi gaseste nici un canal .. de data asta cauta dar nu gaseste nimic .. ca format am selectat PAL si Freq table am pus pe rand fie East European fie Italy si ultima oara Scan Freq Range .. am dat de la 0 la 1000 cu increment de 1 Mhz ..si tot nu gaseste nimic..
adyx link catre pagina kworld pentru tunnerul meu:
http://www.kworld.com.tw/en/product/analog/003/pvr-tv7131.htm

Vali
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

daca ai legatura la net, incearca sa folosesti kdetv si sa importi canalele.
ps: dar din cate citisemip pe net, tunerele cu chipset philips nu prea sunt suportate de linux :(. asta a fost unul din motivele pt care mi-am luat tot cu conexant.

adyx
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

Precizeaza-i te rog si tipul tunerului inainte sa incepem sa cautam alte probleme. Am mai intalnit alti useri in aceeasi situatie. Cand au precizat si tipul tunerului le-a mers din prima. Vezi ce tuner ai pe placa. Incerca apoi pe rand cu modelele de placi disponibile si cu tunerul gasit.
Ce program folosesti ? Iti recomand tvtime si mai ales iti recomand sa fii atent la setari pentru ca o norma incorect setata te poate face sa te invarti in cerc degeaba. Lanseaza mai bine programul cu
tvtime -norm=PAL -frequencies=europe
Ciudat model...

We can't solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them.
A.E.

free2smoke
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

adyx i l-as preciza dar nu este in lista de la MCC eventual sa le i-au la rand dar daca ai alta idee .. sa nu fac munca de chinez tampit ..
goto am incercat si asa .. si nu a mers ..

adyx
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

Cum se numeste tunerul ?
M-am uitat si in lista de placi continuta in driverul linux si nu am gasit modelul acesta de Kworld dar la pozitia 10 din lista ar fi restul modelelor. Ai idee care este diferenta intre modelul tau si PVR-TV 7130/3/4 de la linkul dat de tine ?

We can't solve problems by using the same kind of thinking we used when we created them.
A.E.

free2smoke
Re: Tv Tunner Kworld VT7131

Nu stiu care e diferenta sigur dar din cate am inteles ar fi la sunet (nu bag mana in foc posibil sa vorbesc prostii) o sa incerc cu toate modele de kworld care sunt in lista .. daca nu reusesc asta e .. eventual sa pun la tunner vreun philips pt pal/secam .. daca nu merge ..asta e schimb tunnerul ..ai idee daca leadtek-uri merg pe linux .. leadtek pvr2000.. oricum mersi ,cred ca te-am stresat destul :)